thin
 • DOTAZNÍK K 4 TÝDNU.
 • Ještě máš šanci se zapojit do losování.

4. Lekce

Jdi do akce

Ukážu ti praktické kroky. Podíváš se na mou práci v terénu při focení, Ukážu ti základ photoshopu a povyprávím ti o tom, jak vznikají gify. Pokud máš vizi a jasný záměr, najdi si svou techniku, kterou dostaneš nápady do reálných podob. Na nic nečekej, pokud se nápad už zrodil, je potřeba ho realizovat. Zde ti předkládám možné postupy v tvorbě. Jsem fotografka, proto ti teď více nabídnu z obrazového tvoření. Ale myslím si, že i ty ženo, která píšeš, kreslíš, šiješ, zdobíš, a jinak tvoříš, by jsi krásné fotografie a vizuální projev mohla ocenit. Fotografii a obraz vlastně používáme všichni. A když podnikáš tak se tomu nevyhneš, totiž fotografie dá víc než tisíc slov… Některé pocity a emoce pouze slovy nevyjádříš.


 1. video – Základy photoshopu / úprava fotografií

V tomto videu ti ukážu základní orientaci ve photoshopu. Jsem tvůrce obrazových kouzel, dokážu ti pomoci s postprodukcí, úpravou fotografií, jak na hravé a jednoduché zvládnutí i tak složitých programů jakým je photoshop.

2 video – Z focení v přírodě…

Přiznávám se bez mučení, že nemám ráda zimní focení. Proto jsem oprášila jedno starší video.

3 video – Seznam se s gify

V tomto videu tě uvedu do světa gifů. Tvorba je ale na víc než jen na jednu lekci. Pokud tě ale láká tvoření animovaných gifů, nahlédni do úvodních dvou lekcí, kde ti ukážu jak se s gify dá čarovat a povím ti také základní principy jak se gif tvoří.

OBSAH A VÝZVY

 • Z focení
 • Photoshop
 • Seznam se z gify
 • Autoportrét jinak

Výzva na tento týden

Autoportrét jinak …Nafotografuj co tě vystihuje, co charakterizuje tvé poslání, tebe samotnou. Co máš ráda? I to je autoportrét, pojď si hrát, háčkuješ, píšeš knihy? Na fotografii může být psací stroj, oblíbené pero, sešit, látka, knoflíky… Dej si záležet, vytvoř něco hravého, a veselého… 🙂


3. Lekce

Motivace a 3 pokoje

Motivace, proč je dobré ji mít a neztratit 🙂


3 Pokoje

Snílek, Architekt a Kritik, myšlenkový proces a příprava do akce.

Technika Walt Disney.

Motivace

Je důležité se stále ptát, zda víme proč děláme to co děláme. Zda to pro nás dává smysl, zda to co děláme dělat musíme nebo chceme. A na tyto otázky se ptám v průběhu celého tvořivého procesu. Bez jasného cíle je cesta dlouhá a někdy tak únavná, že nás samotný proces neuspokojuje. Ano i cesta je cíl, ale potřebujeme milníky ke kterým se můžeme navracet a připomínat si naše úspěchy v čase kdy nám to moc nejde. Nápad bez dokončení zůstává v nehmotném světě. Motivací může být radost z tvoření, pocit pokroku, zvládla jsem to, taky ale dosažení jistých úspěchů, výstava, prezentace, odevzdaná zakázka. To vše jsou cíle, které mě motivují k tomu, aby jsem dílo dotáhla do konce.

První plán

Fotografická výzva, ano jsem více obrazová umělkyně, ale podle mého názoru se toto všechno dá hezky použít při jakékoliv tvořivé činnosti. A hlavně, je dobré si vždy umět své příspěvky vizuálně zpracovat. I ty, která píšeš nebo tvoříš krásné předměty a díla, tak fotografii často používáš nebo v budoucnu začneš, protože se budeš chtít propagovat. Například k tomu aby jsi si mohla své produkty hezky prezentovat.

Tento týden je výzvou První plán…

Vytvoř vtipné fotografie nebo obrázky jakékoliv techniky tak, aby přední plán tvořil hezkou souhru s pozadím.


CVIČENÍ A VÝZVY

 • 3 pokoje
 • Máme nápad jdeme do akce
 • Soutěž
 • První plán

2. Lekce

Inspirace

Co je inspirace.

Kde se inspirovat a jak ukládat inspiraci na později.

Řeknu vám mé postupy jak pracovat s inspirací.

Proč je dobré zbavovat se rozptylování.

A jak se naladit aby mi inspirace neunikala.

Online inspirace

https://www.instagram.com/seeinblackproject

https://www.instagram.com/selfcareisforeveryone/

https://www.instagram.com/georgiarosehardy/

https://www.instagram.com/_kantorka

https://www.behance.net/galleries/photography

Front Page

https://www.hasselblad.com/

https://ello.co/

A Photography Blog – Inspirations, Tutorials, Tips, Interviews and Showcases

https://www.instagram.com/ifyouleavestagram/?hl=en

Analog

Návrat ke kořenům… Vůně knih, dotyk stránek, prohlížení starých fotografií, hudba která unáší, chutě co tě omámí. Miluj se, vnímej se, tancuj, žij naplno jako by to měl být tvůj poslední den.

Náhodný umělec

Nech počítač ať ti vybere náhodné téma pro práci. Často pomáhá vytvářet témata, která by tě nikdy nenapadla. Vyzkoušej tento odkaz a nech se nabrífovat.


CVIČENÍ A VÝZVY

 • Analog
 • Náhodný umělec
 • Kopíruj
 • Děti jsou velká inspirace
 • 3 předměty

3 předměty které vylosuji

Napiš do komentáře pod příspěvek ve facebookové skupině libovolné věci co by se daly fotografovat. Věci které nejsou moc velké a je pravděpodobné, že budou v domácnosti nás všech. Ale klidně střel i nějakou fakt blbost ať je to pořádní výzva. Zítra ráno vylosuji 3 návrhy. A to bude pak úkolem týdne – Nafotografovat zátiší z těchto 3 vylosovaných předmětů.Nebo napsat krátkou větu, povídku která tyto věci bude obsahovat. A také to můžeš nakreslit. Nebo zahrát a nahrát video… Tvoř jak je libo. (Nepřemýšlej a klidně střílej co tě první napadne. Pomůcka. Pokud nějaký z předmětů nebudeš mít k dispozici tak ho nakresli, vytvaruj z papíru, látky nebo jiného materiálu, použij hračku nebo předmět který se podobá vylosovanému předmětu. Už se na tvé návrhy těším. Nejsi omezená počtem, piš ať mám zítra z čeho losovat.1. Lekce

Jak mít lepší nápady

Dnes si povíme o tom jak si připravit mysl k tomu, aby mohla tvořit dobré nápady.

Řeknu ti 4 postupy a 4 mé tipy jak si pomáhám já k lepším nápadům.

Písmenkový rituál

Psaní po ránu je vynikající rituál jak si vyprázdnit hlavu. Věděla jsi ze 95% myšlenek dnešního dne jsou stejné jako jsi je měla včera? Pokud dáme myšlence tvar a formu, tak se jí naše mysl přestane zaobírat. Neřeš co píšeš, jednoduše piš! Piš písmenko po písmenku, myšlenku po myšlence která se zrovna odněkud vynořila. A když tě nic nenapadá? Tak napiš, že tě nic mě nenapadá. Mé zápisky jsou často nesmyslné bláboly. Ze začátku se nesly v duchu: "Už zase je tu nový den? Ach jo, a mě se tak nechce vstávat. Musím na poštu a pak by se slušelo něco navařit. Hmm jistí to donáška. Už zase? Jsem to ale matka! Dnes chci byť s Esky o něco víc než včera. Snad se mi to povede." A podobné výlevy po ránu, kdy si nachystám mysl na nové podněty a inspiraci.

Když napíšeš aspoň stránku, doporučuji ale 2 A4 tak to dej do obálky, založ do knihy, otoč list v deníku. A víc se k tomu nevracej. Aspoň první měsíc. Není účelem se v tom teď hrabat. Potřebuješ nacvičit mysl k jinému stylu propojeni a myšlení. Musíš se překáblovat.

Schůzka s umělcem

Dopřej si schůzku se svým vnitřním umělcem.

Najdi si na sebe čas aspoň jednou do týdne. Vědomě si vyčleň čas aspoň hodinu. Popros rodinu ať ti ji umožní. Bude to ve prospěch vás všech. Pokud si zatím nedovolíš mít pro sebe hodinku týdně, začni zvolna, najdi si denně aspoň 10 minut a věnuj je schůzce se svým umělcem.

Schůzka může probíhat nad dobrým inspirujícím filmem, nad dobrou knihou. Umělec miluje procházky na cizích místech, kde ještě nebyl. Zkouší nové věci, sporty, dovednosti. Umělec je tvé kreativní já, které touží být vyslyšené. Dopřej mu trochu prostoru a odvděčí se ti lepšími nápady.

FOTO ABECEDA

Toto cvičení mi pomáhá nacházet nové tvary ve věcech, které jsou už dávno okoukané, fotografické médium nám umožňuje zarámovat si skutečnost, komponovat v daném výřezu a tak nacházet detaily které mají rytmus, harmonii i v zdánlivě chaotickém celku. Zatím jen nasávej a plň svůj inkubátor, Tento úkol si procházej svým tempem, kdykoliv se ti zamane na chvilku sleduj okolí a nech ať tvary a plochy vyprávějí nové příběhy. Dívej se na věci jako na něco neznámé. Jako dítě, které se všemu učí. Pojď si hrát a objevovat!

Co budeš v kurzu potřebovat?

PSACÍ POTŘEBY

LIBOVOLNÝ FOTOAPARÁT

NEBO MOBIL S FOTOAPARTÁTEM

KRESLÍCÍ POTŘEBY

jen to co najdeš po ruce 🙂 nemusíš spěchat do obchodu, který je i tak zavřený 🙁

CVIČENÍ A VÝZVY

 • Písmenkový rituál
 • Schůzka s umělcem
 • Foto abeceda
 • Zapisuj

Toto video najdeš ve facebookové skupině

INSPIRACE V PŘÍBĚHU

Ennio Morricone

„Jakmile začnu skládat, nastane tajemný proces; z ničeho nic materiály ožijí, okamžitě závislé a nezávislé na mé vůli. “ Pohodlně se usaďte, a když vás to inspiruje tak si pusťte film, například kde zazní hudba od tohoto génia…

Více interakce se mnou a dalšími kreativními ženami nalezneš ve facebookové skupině.

Tam se také budou odehrávat výzvy, soutěže a další live akce. Buď na vlně inspirace!